УКРАЙНА СПЕШНА РЕАКЦИЯ ЗА ЦЪРКВИ
Църквите са на фронтовата линия на спешната реакция. Ето какво могат да направят църквите, за да помогнат да се грижат за бежанците и да ги защитават от трафиканти на хора.
5 Топ Съвети за Църкви, Работещи на Границите
Носете маркери за имена на идентификация, така че хората, които срещате, да знаят кои сте и към коя организация принадлежите.
Помнете, че всеки човек, когото срещнете, е познат и обичан от Бог. Осигурете помощ без дискриминация, срещу раса, религия, национален произход и др.
Работете заедно с приятел или партньор, а не сами. Това прави нещата по-безопасни за всички.
Предложете молитва, когато е уместно, но запазете проповядването за друг път. Хората в криза никога не трябва да се чувстват под натиск да се променят.
Идентифицирайте се пред гранична полиция или съответните органи, когато пристигате на граница или в лагер. Обяснете защо сте там и какво планирате да направите.
5 Топ съвети за хора, които превозват бежанци
Предупредете бежанците за трафикантите, действащи по границите. За да направите това разпечатайте брошурата EFN или им покажете уеб сайта на EFN. Информация е достъпна на украински и английски език.
Имате вашия идентификационен номер готов и видим. Донесете копие от вашата лична информация, която пътникът ви да може да запази или му позволоете да направи снимка.
Да пазиш хората сигурно е твой приоритет. Бъдете готови да дадете вашите данни за контакт и информация на вашия пътник и на всяка агенция, предоставяща помощ.
Изградете доверие с пътника си, като им кажете какво се случва по време на пътуването. Не правете отклонение или необявени спирки.
Ако транспортът е бил организиран чрез Неправителствена организация или църква, снимайте, за да потвърдите, че сте доставили пътниците си на правилния адрес и че те са в безопасност. Изпратете тази снимка в църквата или запитващата агенция.
5 Топ съвети за координиране на транспорта за бежанците
Вземете снимки на шофьор ID и кола с регистрационен номер, който е видим. Вземете и личния му телефонен номер.
Поискайте разрешение да направите снимка на картата за самоличност на пътника си и обяснете за какво ви е нужно това.
Запишете адреса на местоназначението и името на лицето за контакт на този адрес (ако е известно).
Поискайте снимка на пътника(ите) на адреса им при пристигане.
Осигурете информация за правата и отговорностите във вашата страна, включително как да се регистрират, след като пристигнат на местоназначението си.
Топ съвети за хора, които настаняват бежанци
Уязвимите хора се нуждаят от физическа и психологическа безопасност. Ето съвети, които помагат да направите дома си безопасно място.
Бъди приятелски настроен. Изследванията показват, че до 90% от комуникацията е невербална. Спокоен, приятелски глас и спокойна поза може да каже на хората “Радвам се, че сте тук”, дори и да нямате общ език. Когато говорите, използвайте прости думи и кратки изречения.
Имате вашия идентификационен номер готов и видим. Разполагайте с копие от вашата информация, която вашият гост може да запази или да им позволи да направи снимка. Това ще им помогне да почувстват, че сте сигурен човек, който е прозрачен и на когото може да се вярва.
Дай им адреса си. Да имате копие на карта на района и да имате местоположението си маркирано върху него.
Предсказуемост – да знаете какво предстои – това е важно, за да помогне на хората да си възвърнат равновесието след травма. Обяснете нормалния си график за домакинството, така че гостите да знаят какво да очакват през деня.
Създайте някои прости правила за това как работи вашият дом. До кои зони на къщата има достъп? Кога къщата трябва да е тиха през нощта? Кухнята достъпна ли е за тях, за да си сготвят собствена храна, ако искат? Обяснете поведения, които не са приемливи в дома ви (т.е., пушенето).
Помогнете на гостите си да се почувстват удобно като се обличате скромно и по подходящ начин в общи зони на къщата. Уважавайте физическите граници; поискайте разрешение, преди да докоснете гост.
Дайте на гостите си уединение – отделна стая, към която могат да се оттеглят, или специализирано пространство, което те могат да използват свободно. Те могат също така да искат безопасно място за запазване на важни вещи.
Уведомете гостите си колко дълго сте в състояние да ги приютите. Това ще премахне несигурността и ще им помогне да планират следващите си стъпки.
Дайте достъп до вашия интернет – бежанците ще бъдат нетърпеливи да общуват със семействата и приятелите си, за подкрепа и за безопасност.
Помогнете на гостите си да разберат къде и как да регистрират присъствието си пред местните власти. Информацията е налична тук.
Как жените и децата могат да останат в безопасност от сексуално насилие по време на кризата
Останете бдителни: по време на кризисна ситуация сексуална злоупотреба и насилие е възможно дори в безопасни пространства като приюти и бежански лагери.
Съобщавайте на доверени лица, където се намирате, и чекиране с тях редовно, да правите снимки къде се намирате и да им я изпратите.
Свързване и намиране на подкрепа от други жени:
- Престой в групи
- Редувайте се, за да наблюдавате заобикалящата ви среда
- Спете с включена лампа
- Ходете до банята на групи
- Преструвай се, че познаваш жени или деца, които виждаш, че са тормозени. Прекъснете разговора, като попитате колко е часа.
Бъди проактивен. Помолете мъжете, на които имате доверие, да ви помогнат, ако получите нежелано внимание.
Възрастните трябва да бъдат с деца по всяко време. Проверете самоличността на всички неизвестни възрастни, които се приближават към деца. Говорете с децата си за това какво е безопасно поведение.
Съвети в помощ на жени, които са преживели сексуално насилие
Винаги слушай, винаги вярвай и подкрепяй оцелелите. Никога не ги поставяйте в една стая с извършителя, за да ги разубеди да свидетелстват. Винаги помнете, че сте там, за да ги подкрепите, а не да разрешите ситуацията.
Получаването на качествена медицинска помощ в рамките на 72 часа може да предотврати предаването на инфекции, предавани по полов. Получаването на качествени медицински грижи в рамките на 120 часа може да предотврати други сериозни здравни усложнения.
Споделете националния номер на горещата линия за борба с трафика, болничната информация и специфичните езикови услуги предназначени за преживелите лица, за да осигурите допълнителна подкрепа.
Важно е да позволите на оцелелия да направи свой собствен избор. Поискайте разрешението им, преди да ги свържете с някой друг.
За подход, който е съсредоточен върху оцелелите, се уверете, че възприемате подход за недискриминация и третирате оцелелите с: Уважение, безопасност и поверителност. Избягвайте всякакъв тип език, който обвинява жертвата за случилото се.
Защитете самоличността и безопасността на оцелял. Не записвайте, не правете снимки или устно споделяйте каквато и да е лична/идентифицираща информация за оцелял или техния опит.